Změny stanov SVJ a účast notáře podle judikátů

Jak je to s účastí notáře při schvalování nových stanov? Existují dva judikáty:

  • jeden z Vrchního soudu v Praze  7 Cmo 79/2015 z 28.7.2015, který konstatuje, že zákonný požadavek notářského zápisu na změnu stanov vzniká  z §1200 od.3 ObčZ (89/2012 Sb.), tedy u SVJ vzniklých po 1.1. 2014.
  • druhý judikát z Vrchního soudu v Olomouci č. 8 Cmo 278/2015 z 22.9.2015 konstatuje dvoujkolejnost při schvalování a změně stanov SVJ. Tu ale právě zavádí ObčZ, když připouští, že SVJ vznikají po 1.1.2014 prohlášením vlastníka a nevyžaduje se notářský zápis , zatímco v ostatních případech je třeba pro schválení stanov SVJ forma veřejné listiny a tedy notářský zápis.

Ze zpráv některých SVJ vyplývá, že i rejstříkový soud v Brně již provádí zápis listin bez notáře. Ale záleží na úředníkovi.

Tento článek byl vydán v Informace pro SVJ a opatřen štítky , . Odkaz na záložku.

Komentáře jsou uzavřeny